40c228_c6c9b993acf94dea85e5d9643eaea217~mv2

Žarnyno bakterijos ir sveikata

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Sausio mėnesį EPSA Science! Monthly kalbama apie žarnyno bakterijas, jų svarbą psichinei žmogaus sveikatai bei kas vyksta su bakterijomis vartojant antibiotikus ir kada mikrobioma gali pažeisti žarnyną.

Žarnyno bakterijos ir psichinė sveikata

Yra paskaičiuota, jog kiekvienai žmogaus ląstelei yra maždaug po 10 bakterijų, tad bakterijos užima didelę mūsų organizmo dalį. Žarnyne šios bakterijos padeda virškinti maistą, gaminti vitaminus bei apsaugoti nuo galimų infekcijų. Šiuo metu mokslininkai jau turi įrodymų, jog bakterijos gali apsaugoti ir nuo įvairių ligų, kaip uždegimo, diabeto ir nutukimo, o galbūt net veikti kiekvieno žmogaus emocinę būseną ir poelgius. Viena aiškiausių asociacijų tarp žarnyno mikrobiomos ir psichologinių sutrikimų yra tai, jog mikrobioma gali pakeisti kelių svarbių neurotransmiterių kaip GABA, serotonino, melatonino ir dopamino gamybą keičiant aminorūgščių metabolizmą. Vienas iš pavyzdžių – JAV atliktas tyrimas su pelėmis – jo metu buvo pastebėta, jog antidepresantai gali pakeisti žarnyno mikrobiotą. Panašius rezultatus pateikia ir kita mokslininkų grupė, kurios tyrė psichotropinių vaistų, kaip antispichotinių, antidepresantų, anksiolitikų, antikonvulsantų, opioidinių analgetikų, alkoholio, nikotino ir ksantino poveikį žarnyno mikroflorai.

Žarnyno bakterijos ir antibiotikai

Antibiotikai yra svarbūs gydant bakterinius susirgimus, tačiau jie taip pat veikia ir gerąsias bakterijas, tokiu būdu susilpnindami imunitetą ir padarydami žmogų imlesnį kitoms infekcijoms. Sutrikus žmogaus mikrobiotai, ypač jaunesniame amžiuje gali lemti imuninius ir metabolinius susirgimus, kaip astmą ir padidėjusę kūno masę.

Kada mikrobioma pažeidžia žarnyną?

Dėl įvairių priežasčių pasikeitus žarnyno mikrobiomai gali vystytis autoimuninės ligos, kurios ne tik gali pažeisti bakterijas, bet ir patį žarnyną.

Plačiau skaitykite čia: https://issuu.com/epsaonline/docs/epsa_science_monthly_january_edition

Parengė Milda Girdenytė

Scroll to Top