40c228_d50e53a9df9d4435947aa71d521a8a71~mv2

Personalizuota medicina, supramolekulės ir dirbtinė kasa – The COINS 2020

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Trys dienos, du Nobelio premijos laureatai, 4 sesijos, 12 mokslininkų pranešimų ir keli šimtai dalyvių – taip atrodė šių metų vasario pabaigoje vykusi tarptautinė gyvybės mokslų konferencija The COINS 2020, kuri jau 15-uosius metus yra organizuojama aktyvių ir žinių trokštančių Vilniaus universiteto studentų. Šiemet nemažas dėmesys buvo skirtas technologijoms ir atradimams, kurie gali turėti įtakos naujų vaistų ir gydymo būdų paieškai.

Personalizuotos medicinos evoliucija – ar išgydysime visas ligas?

The COINS 2020 pirmąją dieną po įdomios diskusijos apie ryšių puoselėjimą ir svarbą gyvybės moksluose pranešimą apie personalizuotą mediciną skaitė prof. Aaron Ciechanover – Nobelio premijos lauretas, kuris buvo apdovanotas 2004 m. chemijos srityje už ubikvitino svarbą baltymų degradacijos procesuose. Šių procesų supratimas lėmė tolimesnę vaistų paiešką šioje srityje, todėl profesorius savo pranešime kalbėjo apie personalizuotos medicinos revoliuciją ir galimybę išgydyti visas ligas ir kokia būtų to kaina.

Per tūkstantį metų medicina sugebėjo prailginti žmogaus gyvenimo amžių nuo 30 metų iki 100 ir daugiau, tačiau buvo susidurta su kitomis problemomis – nuo amžiaus priklausomomis ligomis, kaip širdies sistemos, smegenų bei vėžinėmis ligomis. Nuo 1930-ųjų, kai prasidėjo pirmoji vaistų kūrimo revoliucija (netikėti atradimai kaip aspirinas ar penicilinas), įžengus į 2000-uosius medicina pradėjo orientuotis į personalizuotą mediciną, vadovaujantis 4P – personalized, predictive, preventive ir participatory. Vis daugiau dėmesio skiriama ne į ligą, bet į žmogų, dabar jau turime priemones, kurios leidžia nuskenuoti genetinę informaciją ir numatyti ateityje galimus susirgimus, nustatyti alergiškumą vienokiems ar kitokiems vaistams ir dar daugiau. Prof. Ciechanover paminėjo ir prasidėjusią genų redagavimo erą, kur su Lietuvoje sukurta CRISPR sistema jau yra galimybės pašalinti iš anksto žmogaus genome suprogramuotą genetinę predispoziciją tam tikroms ligoms.

Nuo molekulinės iki supramolekulinės chemijos

Studijų metu farmacijos studentams tenka susipažinti su įvairiausiomis chemijos kryptimis, studijuojame molekulinius ryšius ir molekulines struktūras, lemiančias tam tikrą poveikį žmogaus organizmui. The COINS 2020 konferencijoje nuotoliniu būdu paskaitą skaitė 1987 m. Nobelio premijos laureatas chemijos srityje prof. Jean-Marie Lehn. Šio žmogaus darbai privedė prie naujos chemijos srities – supramolekulinės chemijos, kuri žiūri ne į pačią molekulę, bet į jos nekovalentinius ryšius su kitomis molekulėmis ir struktūromis, lemiantis molekulinį atpažinimą, už ką prj. Lehn gavo Nobelio prizą chemijos srityje.

Puikiai mums žinomas rakto ir spynos konceptas yra kasdienybė kalbant apie tai, kaip vaistai sugeba veikti specifinius taikinius. Remiantis šiuo principu prof. Lehn buvo vienas iš tyrėjų sukūrusių ir toliau dirbančiu su ITPP (mio-inozitolio trispirofosfatu), kuris veikia tumorogenezę ir padidina deguonies patekimą į hipoksinius audinius. Ši molekulė dabar yra II klinikinių tyrimų fazėje.

Dirbtinė kasa – naujosios insulino technologijos

Ypač įdomų pranešimą apie naująsias insulino technologijas skaitė vaistininkė iš Anglijos Joan Taylor. Tinkamas gliukozės kiekio palaikymas kraujyje vis dar yra iššūkis pacientams, todėl Joan Taylor pradėjo ieškoti naujų būtų, kaip palengvinti šių žmonių gyvenimą. Dar studijų metu ji domėjosi gelių pritaikymu medicinoje bei insulino terapija, būtent tai privedė prie laikrodžio dydžio dirbtinės kasos, be judančių ar elektrinių dalių, kurioje esantis gelis yra jautrus gliukozės pokyčiams ir geba reikiamu laiku išleisti reikiamą kiekį insulino į žmogaus organizmą.

Šiuo metu sukurtas gelis yra polimeras, turintis gliukozės receptorius. Gelio viduje esantis insulinas yra saugomas tol, kol receptoriai pradeda sąveikauti su gliukoze – tuomet kinta jo struktūra ir pro susidariusias poras greičiau ar lėčiau išleidžia insuliną iš jo sankaupų. Ar tai pritaikoma žmonėms? Kol kas ne, šiuo metu vykdomi tyrimai su kiaulėmis, kurios turi diabetą, stebima kaip kontroliuojama hipoglikemija, kokie yra šios dirbtinės kasos trūkumai. Nors gliukozės lygis kontroliuojamas labai gerai, kadangi tai yra implantas, susiduriama su uždegiminiais ir infekciniais procesais.

Be šių pranešimų buvo daug kalbama, kuo esami panašūs į europiečius, azijiečius ir afrikiečius, transkripcijos procesus ir jų sąsają su tumorogeneze, optogenetiką,, apie atradimus, susijusius su ekstraląstelinėmis vezikulėmis ir jų svarbą ligų vystymesi bei kitomis temomis. Jei ieškote erdvės ar renginio, kur galėtumėte dalintis savo žiniomis ir patys daugiau suprasti apie įvairius procesus, kviečiu nepraleisti progos šioje konferencijoje dalyvauti ir kitais metais!

The COINS tinklalapis: https://thecoins.eu/

Straipsnį parengė Milda Girdenytė

Scroll to Top