40c228_0c812dafa13b41a499eee4ccb81a87f1~mv2

Ką reikia žinoti apie sparčiai plintantį koronavirusą?

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Pasaulinės sveikatos organizacijos šiuo metu akylai stebi staigų koronaviruso plitimą, kuris prasidėjo dar 2019 m. gruodžio 31 d. Wuhan miesto žuvies turguje, Kinijoje, kuomet buvo nustatyta neaiškios kilmės pneumonijos atvejai, kurių sukėlėjas buvo nustatytas 2020 m. sausio 9 d. – tai 2019-nCoV – naujasis koronavirusas, kuris genetiškai susijęs su SARS-CoV. Trumpai apžvelgsime, kokia yra dabartinė situacija ir kodėl šis virusas yra pavojingas.

2020 m. sausio 24-osios dienos duomenimis jau yra identifikuoti 897 šio viruso atvejai, iš kurių 15 yra sveikatos darbuotojai ir 26 mirtys, o šiandien atvejų skaičius jau viršija 1 300, iš kurių – 41 pasibaigę mirtimi. Šiuo metu virusas jau plinta už Kinijos ribų – nustatyti atvejai Hong Konge, Macau, Taivane, Tailande, Japonijoje, Pietų Korėjoje, Singapūre, Vietname, JAV, identifikuoti pirmieji koronaviruso atvejai Prancūzijoje ir Australijoje. Šiuo metu stabdomas kelionės iš ir į Wuhan miestą, Kinijoje stabdomi masiniai renginiai, imamasi atitinkamų priemonių oro uoste tikrinant keleivių kūno temperatūrą ir identifikuojant galimus koronaviruso nešėjus.

Kas yra šis virusas ir kodėl jis pavojingas?

Koronavirusai jau žinomi nuo XX a. vidurio ir jų pagrindinis taikinys – kvėpavimo takų ir virškinimo trakto ląstelės, dėl to jie gali būti perduodami oro lašeliniu ar fekaliniu-oraliniu būdu. Paprastai šie virusai sukelia nestiprius simptomus arba žmogus praserga asimptomatiškai, vis dėlto yra galimi rimti ar net mirtimi pasibaigiantys atvejai. Koronavirusai gali lemti apatinių kvėpavimo takų infekcijas ir pneumoniją, ypatingai pažeidžiamoms žmonių grupėms, kaip vyresnio amžiaus žmonės, vaikai ar turintys širdies ir kvėpavimo sistemų sutrikimus ar turintys silpną imunitetą. Sakoma, jog koronaviruso plitimas šiandien yra labai panašus į 2002-2003 metais įvykusį SARS protrūkį, kurio metu susirgo 8 096 žmonės, iš kurių 774 mirė (10% mirtingumas), vis dėlto šis koronavirusas plinta kur kas greičiau. Padėtį sunkina ir tai, jog sparčiai plinta ir Influenza virusas, todėl identifikuoti teigiamus 2019-nCoV atvejus tampa vis sudėtingiau.

Ką reikėtų žinoti sveikatos specialistams?

Tam, kad būtų galima nustatyti, ar žmogus yra infekuotas 2019-nCoV yra atliekamas RT-PCR testas – reverse transciptrion polymerase chain reaction, kurio metu nustatoma virusui specifinė genų seka.

Šio viruso sukelti simptomai yra panašūs į gripo – 98% yra nustatyta temperatūra, 76% kosulys, 44% raumenų skausmai ar nuovargis. Retesni simptomai yra galvos skausmas, viduriavimas. Manoma, kad šio viruso inkubacinis periodas yra iki dviejų savaičių, todėl tiksliai, kiek žmonių jau yra šio viruso nešiotojai, yra nežinoma, o dabar turimas antivirusinis gydymas yra neefektyvus.

Ką patarti žmonėms, norintiems apsisaugoti nuo galimo kontakto su koronavirusu?

Imtis prevencinių priemonių, kaip rankų plovimas, vvietų, kuriose renkasi didelis kiekis žmonių, vengimas, kaukių nešiojimas, objektų ir paviršių dezinfekavimas. Kadangi neturi vakcinos, JAV esanti Inovio Pharmaceuticals šiuo metu kurią naują vakciną, kuri galėtų padėti apsisaugoti nuo 2019-nCoV viruso.

Apžvalgą parengė Milda Girdenytė

Šaltiniai:

  1. https://www.ecdc.europa.eu/en/coronavirus
  2. Huang C, Wang Y, Li X, Ren L, et al. Clinical features of patients infected with 2019 novel coronavirus in Wuhan, China. The Lancet; Jan 24, 2020. https://www.thelancet.com/pb-assets/Lancet/pdfs/S0140673620301835.pdf. Accessed Jan, 2020.
Scroll to Top