40c228_b0280ad447564d01bb4db50a884aa8b6~mv2

Apie NMDA liekanas vaistuose

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Pirmiausia NMDA liekanų buvo rasta angiotenzino receptorių blokatorių (ARB) vaistiniuose preparatuose, tada ranitidiną turinčiuose vaistuose, o dabar po didinamuoju stiklu atsidūrė metforminas.

N-nitrosodimetilaminas (NMDA) remiantis laboratoriniais gyvūnų tyrimais yra klasifikuojamas kaip galimas žmogaus karcinogenas. NMDA yra keletos industrinių procesų tarpinis produktas ir dažniausiai naudojamas mokslinių tyrimų metu eksperimentiniams gyvūnams indukuojant navikus.

Remiantis FDA duomenimis, priimtina NMDA dienos dozė žmogui yra 96 nanogramai arba 0.32 ppm. Ši medžiaga gali būti randama įvairiuose vaistiniuose preparatuose dėl gamybinių procesų, cheminės medžiagos struktūros ar laikymo ir pakavimo sąlygų.

Vaistiniuose preparatuose randamomis NMDA liekanomis labai susidomėjo pacientai ir sveikatos specialistai, kai PSO atšaukė 1159 serijas ARB vaistinių preparatų, kaip valsartaną, losartaną ir irbesartaną.

Šiuo metu jau yra atlikti tyrimai, jog valsartano atšaukimas iš rinkos Kanadoje galimai padidino hospitalizacijų skaičių dėl hipertenzijos pacientams savavališkai nutraukus gydymą.

Ranitidiną turinčių preparatų atšaukimas iš rinkos buvo antroji vaistinių preparatų atšaukimo banga dėl NMDA liekanų. Ranitidino atšaukimas iš rinkos prasidėjo 2019 m. rugsėjo 13 d. ir iki šiol yra atšauktos 229 vaistinių preparatų serijos. 2020 m. sausio 8 d. dėl NMDA liekanų buvo pradėtas atšaukti dar vienas vaistas priklausantis H2 blokatorių klasei – nizatidinas.

Metforminas yra gerai žinomas pirmo pasirinkimo vaistas gydant 2 tipo diabetą ir šiuo metu jo turintys vaistiniai preparatai yra tiriami dėl galimų NMDA liekanų. Paskutinėmis FDA žiniomis, šiuose preparatuose yra randami nedideli NMDA liekanų kiekiai, tad JAV dabar yra tiriama, ar šis kiekis viršija NMDA dienos dozę (96 nanogramus).

Pastaruosius pusantrų metų NMDA liekanos randamos įvairiuose vaistiniuose preparatuose, bet pirmiausia yra svarbu nustatyti ar NMDA kiekis viršija paros dozę, jog būtų galima priimti atitinkamus sprendimus apie vaistų atšaukimą iš rinkos.

Versta iš anglų kalbos. Originalus straipsnis: https://www.pharmacytimes.com/news/updates-on-nmda-contaminations-in-medications

Parengė Milda Girdenytė

Scroll to Top